Blog

smokin giymiş bir kadın.

KADINLAR İÇİN SMOKİN VE FRAK POPÜLER OLMAYA BAŞLADI.

2017 Sonbahar  kış koleksiyonları arasında şık ve maskülen görünüme feminen bir tarz katmayı seven kadınlar için smokin modasının varyasyonlarına rastlamak mümkün. Sadece ünlü modacılar değil ünlü kadın yıldızlar da dönem dönem ‘smokin’ havasına giriyor.Peki FRAK… işte o bambaşka çünki çok daha dişi…#smokin #tuxedo #londonsmokin #2017

Eski bir foto. Okul öğrencileri blazer ceket giymişler.

BLEZER CEKET.

Blazer ceket İngiltere’de ilk olarak yat kulübü üyeleri tarafından giyildi, ceketin üst cebine de kulübün arması işlendi ve zamanla günlük hayata da girdi. Kimi okullar veya okulların kürek takımları okulun armasını ceketin üst cebine işleterek blazer ceketi daha da yaygınlaştırdıTek ceket ilk olarak İngiliz aristokrat avcılar tarafından tilki avı için tasarlandı. Ceketin yandan yırtmaçlı olması geleneği de silahları için düşünüldü.Günümüzde nerdeyse her erkeğin gardırobunda bir blezer ceket bulunur.
#blazers #tuxedo #smokin #londonsmokin

Üç ayrı smokin giymiş üç ayrı kişi. Çizim smokin türlerini gösteriyor.

SMOKİN DOĞUŞU VE TÜRLERİ.

Şık erkeğin en önemli simgelerinden biri olan smokinin tarihi, 1837 – 1901 yıllarında hüküm süren İngiltere Kraliçesi Victoria’nın oğlu Prens Edward zamanına kadar uzanıyor. O dönemde erkeklerin resmi törenlerde, davetlerde giydiği fraktan bıkan Prens Edward, terzisinden gece davetlerinde giymek için kısa bir ceket ister. Terzi, tek düğmeli ve kuyruksuz yeni bir ceket diker. Kalçada biten, gömleği beyaz pike kumaştan olan yelekli bu cekete “dinner jacket” (akşam yemeği ceketi) adı verilir. İngilizcede halen böyle tanımlanan smokinin üç çeşidi bulunur: Sivri yaka tek düğme, kruvaze ve şal yaka. Klasik olan ve en çok kullanılan smokin türü ise sivri yaka tek düğme olandır
#smokin #tuxedo #londonsmokin

smokin giymiş beyler. çizim.

TARZINIZ OLSUN DİYORSANIZ : SMOKİN.

Smokin şıklığı tam 156 yıldır klasik ve kaliteli bir tarzın sembolü olarak görülüyor. Smokin ceketinin ortaya çıkışı söz konusu olduğunda anlatılan iki hikaye var. İlk hikayenin çıkışı: 1886 yılında New York’taki Tuxedo Park’ta (‘Tuxedo’ smokinin İngilizce’deki karşılığı) gerçekleşen Sonbahar balosuna denk geliyor. Ancak smokin ceketinin esas çıkışı olarak bahsi geçen tarih 1861 yani bundan tam 156 yıl önce. Hikayenin çıkışı ise şöyle: Londra’nın alışveriş noktalarından biri olan Savile Row’daki bir terzi, Galler Prensi’nin yakın bir arkadaşı için, resmi olmayan davetlerde giymesi için klasik kuyruklu ceketi yeniden tasarlayarak smokin ceketi haline getiriyor. Böylece dönemin yeni modası olarak ‘smokin’ ortaya çıkıyor ve erkekler arasında yaygınlaşıyor. 80’li yıllarda smokinin stiliyle oynansada  erkekler için iş hayatının da vazgeçilmezi oluyor. Ceketlerin düğme sayıları ve cep modelleri değişiyor.Kaliteli kumaşı ve şık kesimi ile siyah ceket ve pantolon, jilet gibi beyaz bir gömlek ve mümkünse havalı bir papyon ya da elegan bir kravat ile tamamlanmış bir smokin takımı… Bu veriler doğrultusunda erkek modasının vazgeçilmezlik koltuğuna SMOKİN oturuyor.
#smokin #tuxedo #londonsmokin

tuxedo giymiş bir bayan.

TARZINIZ OLSUN DİYORSANIZ : SMOKİN.

Tarih kitaplarıKral 7’nci Edward’ın terzisi Henry Poole’dan kısa ve kuyruksuz bir ceket istemesi üzerine smokinin giyim literatürüne girdiğini yazar. Kral için fraktan devşirilen smokini kraldan önce aristokratlar giymeliydi. Aristokratların malikanelerinde düzenlenen davetlerde, erkekler purolarını kadınların yanında içmezlerdi.Çünki nezaket önemliydi. Parfüm ve çiçek kokularının yayıldığı odalardan ayrılıp, puro ve konyak içmek için diğer odalara geçerlerdi. Duman üzerlerine sinmesin diye davette giymiş oldukları kıyafetlerini de değiştirip, smokinlerini TUXEDO DENİLEN BİR KUMAŞTAN YAPILMIŞ kıyafetlerini giyerlerdi, puro içme kıyafetlerini yani. Smokin giyim literatürüne böyle girdi. Beyaz eldiven ve geniş kenarlı şapkalarını da takarlardı, böylece dumanın kokusu ellerine ve saçlarına sinmezdi. Purolarını       içip, konyaklarını yudumladıktan sonra smokin, eldiven ve şapkalarını çıkarıp, davet kıyafetlerini tekrar giyip eşlerinin yanına dönerlerdi.
#smokin #tuxedo #londonsmokin

LONDON SMOKİN
Ergenekon mah. Poyraz sok. No: 11/A
Şişli / İSTANBUL

londonsmokin@hotmail.com
Tel-Fax : 0 (212) 232 2334
Gsm (Arman Sevil) : 0532 552 37 97
Gsm (Gökhan Araz) : 0553 111 70 12